Przygotowanie pacjenta do badań kontrastowych RTG

informacje dla pacjenta

Urografia

Dwa dni poprzedzające badanie: 
  • dieta lekkostrawna z ograniczeniem cukru i pokarmów wzdymających (kapusta, kalafior itp..). PIĆ NORMALNIE !
W dniu poprzedzającym badanie:
  • badanie rano: około godziny 13:00 - co najmniej 2 łyżki oleju rycynowego lub soli gorzkiej, ewentualnie 2 tabletki BISACODYLU (środki przeczyszczające) - jeżeli nie ma skutku powtórzyć według własnego doświadczenia. Po skutecznym przeczyszczeniu ESPUMISAN - według ulotki lu 3 x 1-2 tabletki. Do czasu badania nie jeść i nie pić . Jeśli to możliwe nie przyjmować żadnych leków.
Zgłosić się do pracowni RTG na wyznaczoną godzinę ze skierowaniem, wszystkimi poprzednimi zdjęciami RTG i USG.
Jeśli Pacjent nie może się zgłosić do badania – uprzejmie prosimy o odwołanie badania co najmniej 1 dzień przed wyznaczonym terminem.

Wlew odbytniczy

Dwa dni poprzedzające badanie: 
  • ograniczyć spożywanie pokarmów. Pić dużo niegazowanej wody mineralnej.
W dniu poprzedzającym badanie:
  • nic nie jeść. Wypić płyn przeczyszczający (FORTRANS lub X-PREP).
    • FORTRANS - lek do kupienia w aptece na receptę(1 opakowanie zawiera 4 torebki) - do przygotowania użyć 3 torebki. Każdą torebkę FORTRANSU rozpuścić w 1 litrze wody przegotowanej. W przeddzień badania zjeść śniadanie o godzinie 8:00. Pić od godziny 11:00 1 szklankę roztworu co 1 godzinę. Po wypiciu 4 szklanek wypić 1 litr wody mineralnej niegazowanej (pić w takim samym okresie czasu - odstęp między torebkami ok. 4 godziny). Czynność powtórzyć aż do skończenia zalecanej ilości FORTRANSU. Od tego czasu nic nie jeść. W dniu badania pić tylko wodę mineralną niegazowaną i wykonać lewatywę. Istnieje możliwość wykonania lewatywy w gabinecie RTG.
    • X-PREP - lek do kupienia w aptece (bez recepty). Wypić gotowy roztwór w przeddzień badania około południa i do wieczora wypić 3 litry wody mineralnej niegazowanej. Jeżeli Pacjent waży więcej niż 80kg należy wypić zawartość dwóch opakowań X-PREPu. W dniu badania rano wykonać lewatywę (można użyć gotowej lewatywy do kupienia w aptece bez recepty pod nazwą ENEMA, ewentualnie użyć ok. 1,5 litra ciepłej wody z niewielką ilością mydła. Istnieje możliwość wykonania lewatywy w gabinecie RTG. UWAGA! - X-PREP nie należy stosować przy cukrzycy.
Zgłosić się do pracowni RTG na wyznaczoną godzinę ze skierowaniem, wszystkimi poprzednimi zdjęciami RTG i USG. Przynieść ze sobą irygator, prześcieradło lub duży ręcznik.

WYNIK BADANIA ZALEŻY OD WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA !

Zobacz również:

© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.