Przygotowanie do badań endoskopowych

informacje dla pacjenta

Gastroskopia

 • Na czym polega gastroskopia?
  Gastroskopia jest badaniem przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą specjalnego wziernika (endoskopu).
  Wziernik wprowadza się przez usta. Podczas badania ogląda się błonę śluzową górnego odcinka przewodu pokarmowego, jest też możliwe pobranie wycinków z błony śluzowej. Pobieranie wycinków jest całkowicie bezbolesne.
 • Czy badanie jest bolesne?
  Gastroskopia nie jest bolesna, chociaż wprowadzanie endoskopu do przełyku może być nieprzyjemne. Przed badaniem gardło znieczulane jest za pomocą środka znieczulającego w żelu lub aerozolu. Podczas badania do żołądka podawane jest powietrze, co może powodować odbijanie i uczucie rozpierania w nadbrzuszu. Pobieranie wycinków jest całkowicie bezbolesne.
 • Jakie powikłania mogą wystąpić podczas gastroskopii?
  Powikłania związane z gastroskopią występują bardzo rzadko, jednak nie można ich wykluczyć. Wyjątkowo może dojść do przedziurawienia ściany, szczególnie przełyku, które wymaga leczenia operacyjnego. Pobieranie wycinków bardzo rzadko może spowodować krwawienie, zwykle minimalne, które zwykle ustępuje samoistnie.
 • Jak wygląda przygotowanie pacjenta do gastroskopii?
  Przed gastroskopią należy pozostać na czczo (nie jeść i nie pić od czasu kolacji poprzedniego dnia). Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych, odstęp od ostatniego posiłku i napoju powinien wynosić 7 godzin. Należy przynieść ze sobą wyniki wcześniejszych badań endoskopowych. Ważne jest, aby zgłosić lekarzowi przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi (m.in. Acard, Polocard, Sintrom, Acenokumarol, Wargin, Clopidogrel, Areplex, Plavix). Przed badaniem między zęby zakłada się specjalny ustnik. Po badaniu przez około pół godziny występuje uczucie zdrętwienia gardła, w tym czasie nie należy jeść ani pić ze względu na możliwość zachłyśnięcia.

Uwaga:
Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent jest uczulony na lignokainę (m.in. stosowaną do znieczuleń w stomatologii).

Kolonoskopia

 • Na czym polega kolonoskopia?
  Kolonoskopię wykonuje się w celu diagnostyki jelita grubego; diagnostyki zaburzeń oddawania stolca (zaparcia, biegunki), nieokreślone bóle brzucha, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego; do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne; w celu usunięcia polipów lub kontroli po polipektomii, a także przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych i jako badanie profilaktyczne (rak jelita grubego). Ważna jest możliwość kojarzenia diagnostyki z leczeniem niektórych chorób przewodu pokarmowego np. usunięciem polipów.
 • Ile trwa badanie i czy jest bolesne?
  Badanie zwykle trwa ok 15-60 min i jest dobrze tolerowane przez pacjentów. W trakcie może być odczuwalne parcie, wzdęcia, kolka wynikające z podawania powietrza do światła jelita dla jego pełnej oceny. Zabieg może być okresowo bolesny, wystąpienie bólu należy natychmiast zgłosić lekarzowi, gdyż jego utrzymywanie się może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita. Aby zwiększyć komfort badania, stosuje się leki przeciwbólowe i uspakajające oraz rozkurczowe.
 • Jakie powikłania mogą wystąpić podczas kolonoskopii?
  Powodzenie badania oraz pełne bezpieczeństwo zależą od wielu czynników i nie może tego zagwarantować żaden lekarz. Kolonoskopia i biopsja mimo, że należą do badań inwazyjnych są bezpieczne w rękach doświadczonego lekarza. Komplikacje są rzadkie (0,4% przypadków) jednakże mogą wystąpić: przedziurawienie ściany jelita (0,1- 0,3%); krwawienie, szczególnie po usunięciu polipów (0,2-3%), a także zaburzenia ze strony układu krążenia i oddechowego oraz reakcje na środki podawane w celu uzyskania analgosedacji (znieczulenia). Opisywane były także pojedyncze przypadki zaburzenia rytmu i zatrzymania akcji serca. Leczenie części z w/w powikłań może wymagać natychmiastowej operacji.
  Po badaniu wykonanym z podaniem leków pacjent pozostaje w Poradni przez około 2-3 godziny. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. Powrót do domu powinien odbyć się pod opieką dorosłej osoby towarzyszącej.
 • Jak wygląda przygotowanie pacjenta do kolonoskopii?
  Właściwe oczyszczenie pozwala na uzyskanie dobrego obrazu endoskopowego wnętrza jelita, uwidocznienie zmian chorobowych i na pobranie reprezentatywnych wycinków do badania mikroskopowego. Ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu, umożliwia interwencje terapeutyczne, może znacząco skrócić czas kolonoskopii. Zaleganie treści jelitowej często ogranicza zasięg badania lub je uniemożliwia.
  Podstawowe znaczenie ma zastosowanie odpowiednich rygorów dietetycznych oraz przyjęcie przed badaniem środków przeczyszczających.
 • Dieta
  Zależnie od wybranej metody przygotowania do badania, rygory dietetyczne dotyczą 1-3 dni poprzedzających kolonoskopię. Nie należy w tym czasie spożywać warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, pestek słonecznika, maku, orzechów, siemienia lnianego, ziaren zbóż, kasz, płatków owsianych, napojów gazowanych, mleka, kefirów, jogurtów.
  W trzecim i w drugim dniu przed badaniem można jeść ziemniaki, mięso, wędliny, ryby, białe pieczywo, przecedzony rosół, kisiel i pić wodę niegazowaną, herbatę oraz klarowne soki. Śniadanie w dniu poprzedzającym badanie może składać się z białego pieczywa, wędliny drobiowej i herbaty.
  Posiłek w porze obiadowej w przeddzień badania powinien być płynny i przecedzony przez sitko (np. czysty bulion). Od godz. 17.00 należy zastosować środek przeczyszczający jelito. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia płynną treścią. Wypróżnienia czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. Do rana można pić płyny. W dniu badania należy pozostać na czczo.
 • Preparaty przeczyszczające.
  Istnieje kilka sposobów oczyszczenia jelita, różniących się skutecznością, bezpieczeństwem i tolerancją ze strony pacjentów. Wybór odpowiedniej metody powinien być przedyskutowany z lekarzem kierującym na badanie. Przed zastosowaniem środka przeczyszczającego należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką dla pacjentów. Preferowany jest objętościowy sposób oczyszczenia jelita, z zastosowaniem środków zmniejszających wchłanianie wypijanych przed badaniem płynów. Środki te (preparaty Fortrans, MoviPrep, EziClen, CitraFleet) pod warunkiem ich wypicia w odpowiedniej ilości dają efekt „płukania jelita”.W zależności od rodzaju preparatu różna jest objętość sporządzanego z nich i wypijanego przed badaniem roztworu. Dla preparatu CitraFleet jest to 300ml. dla EziClen 1 litr, dla MoviPrepu 2 litry, dla Fortransu 4 litry. W przypadku zastosowania CitraFletu, EziClenu i Moviprepu należy wypić dodatkową ilość wody do łącznej objętości 3 litrów. Zasadą obowiązującą dla wszystkich omawianych środków jest wypicie zalecanej objętości płynów w krótkim czasie (4-5 godzin). Preparat należy zastosować w przeddzień badania (przy badaniu zaplanowanym na popołudnie dnia następnego nie wcześniej niż o godzinie 17).

Pliki do pobrania

Zobacz również:

© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.