Holter, EKG, Spirometria

diagnostyka medyczna

Badania holterowskie, elektrokardiograficzne i spirometryczne wykonywane są nowoczesnymi aparatami mikroprocesorowymi. W poradni kardiologicznej można wykonać badanie holtera (cykl 24h) elektrokardiograficzne oraz badanie pojemności płuc (spirometria).

Godziny przyjęć pacjentów

BadaniePoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobota
EKG 1100-1800 1000-1800  1200-1700 1000-1800  900-1300
1600-1700 
1100-1300 
Holter EKG
Holter RR
1300-1400    1300-1400     1300-1400   
Spirometria 1230-1400    1200-1330 1300-1400    


W podanych godzinach badania EKG i spirometryczne wykonujemy z opisem lekarskim.
Badania bez opisu lekarza wykonywane są w pozostałym czasie pracy przychodni pon-pt 7:00-20:00 i sob 8:00-13:00.

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) - zabieg diagnostyczny służący rozpoznaniu schorzeń serca.  Należy do metod pośrednich umożliwiających rejestrację graficzną czynności elektrycznej mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej jako różnicy potencjałów.  Badanie to wykonuje się u osób z podejrzeniem lub schorzeniami układu naczyniowo - sercowego. Wynik badania określa rytm serca, częstotliwość skurczów serca oraz pozwala na stwierdzenie różnych nieprawidłowości serca.

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) - zabieg diagnostyczny służący rozpoznaniu schorzeń serca.  Należy do metod pośrednich umożliwiających rejestrację graficzną czynności elektrycznej mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej jako różnicy potencjałów.  Badanie to wykonuje się u osób z podejrzeniem lub schorzeniami układu naczyniowo - sercowego. Wynik badania określa rytm serca, częstotliwość skurczów serca oraz pozwala na stwierdzenie różnych nieprawidłowości serca.

Badanie EKG metodą Holtera umożliwia rejestrację i ocenę aktywności elektrycznej serca w ciągu całej doby. Wielogodzinny zapis EKG obejmuje rejestrację zaburzeń rytmu serca, przewodnictwa, umożliwia ocenę pracy rozrusznika oraz rozpoznanie nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego w warunkach normalnej aktywności życiowej badanego. Dzięki niewielkim rozmiarom holtera EKG możliwa jest w zasadzie normalna aktywność życiowa ze sportem i snem włącznie.

Na klatce piersiowej naklejane są jednorazowe żelowe elektrody, które podłączone są za pomocą kabli do rejestratora - Holtera EKG. Aby zapewnić warunki dla prawidłowej rejestracji sygnałów elektrycznych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie skóry w miejscu przyklejenia elektrod - odtłuszczenie skóry, a u mężczyzn niekiedy wygolenie włosów. Rejestrator Holtera umieszczony jest najczęściej na pasku tak aby umożliwić swobodne poruszanie pacjenta.

Wszelkie ważniejsze czynności wykonywane przez pacjenta (np. okres spaceru, wzmożonego wysiłku, odpoczynek) w czasie badania jak i odczuwane dolegliwości należy zanotować wraz z godziną wystąpienia. Specjalny przycisk zdarzeń na rejestratorze umożliwia pacjentowi zarejestrowanie momentu wystąpienia dolegliwości np. kołatania serca dzięki czemu zdarzenie takie będzie dodatkowo oznaczone w zapisie sygnałów.

W czasie trwania rejestracji pracy serca nie wolno zażywać kąpieli i pryszniców oraz używać koców i poduszek elektrycznych.

Po 24 lub 48 godzinach aparat zostaje zdjęty w pracowni EKG a dane wczytywane są do komputera. Kardiolog przegląda i ocenia zapis zarejestrowanych sygnałów.


Przygotowanie do badania:

  • należy założyć luźne ubrania gdyż do założenia aparatu w pracowni EKG będzie trzeba się rozebrać a później ukryć pod ubraniem swobodnie urządzenie elektrody i kable
  • należy zabrać ze sobą 4 nowe baterie alkaliczne 1,5V AA (paluszki) oraz jednorazową maszynkę do golenia (zazwyczaj niezbędne będzie usunięcie owłosienia w miejscu przyklejenia elektrod).
Holter ciśnieniowy RR - polega na całodobowej obserwacji i rejestracji ciśnienia tętniczego krwi dla lepszej oceny. Badanie statyczne wykonywane w gabinecie często może okazać się niewystarczające.

Za pomocą Holtera ciśnieniowego w ciągu doby wykonuje się całą serię pomiarów w naturalnych warunkach życiowych pacjenta poza placówka medyczną. Dzięki eliminacji stresu wywołanego samym pobytem pacjenta i badaniem wyeliminowuje się dzięki temu "nadciśnienie białego fartucha" - nieprawidłowe wartości ciśnienia wywołane stresem i samym badaniem, które nie wymagają leczenia. 


Badanie polega na założeniu aparatu do całodobowej obserwacji ciśnienia złożonego z mankietu i rejestratora. Rejestrator steruje pompowaniem mankietu i zapisuje pomiary. W ciągu 24 godzinnej rejestracji wykonywanych jest około 70 pomiarów, z rozdzielczością co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. Specjalny przycisk umożliwia również dokonywanie pomiaru ciśnienia na żądanie pacjenta w momencie wystąpienia dolegliwości.

Aparat zazwyczaj mocowany jest na pasku i umożliwia normalne poruszanie.

Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany a wyniki przesyłane do komputera gdzie za pomocą specjalistycznego oprogramowania mogą zostać przetworzone i ocenione następnie przez lekarza.

Przygtowanie pacjenta do badań:

  • należy założyć luźne ubranie szczególnie rękawy, gdyż będzie w nim trzeba ukryć mankiet i przewód do rejestratora
  • należy zabrać ze sobą 4 nowe baterie alkaliczne 1,5V AA (paluszki)

Badanie spirometryczne pozwala na ocenę objętości wydychanego powietrza oraz natężenia przepływu, zarówno w fazie wdechu jak i wydechu(FEV1%). Na tej podstawie możliwe jest dokonanie podziału zaburzeń wentylacji na przebiegające obturacją(ograniczeniem przepływu powietrza w oskrzelach) bądź restrykcją(czynnościowym bądź anatomicznym ubytkiem czynnego miąższu płucnego).

Wskazaniem do wykonania badania spirometrycznego jest:

  • podejrzenie występowania zaburzeń wentylacji oraz ocena stopniach nasilania (objawiające się najczęściej dusznością)
  • ocena aktywności choroby: skuteczność leczenia rozszerzającego oskrzela(astma oskrzelowa), skuteczność leczenia w chorobach śródmiąższowych.
  • badanie przed zabiegiem operacyjnym
  • ocena wpływu narażenia zawodowego na stanowisku pracy(pyły, zanieczyszczenia, aerozole przemysłowe)
  • określenie ewentualnego toksycznego działania leku
  • ocena stopnia inwalidztwa


Badanie spirometryczne:

Płuca są organem niezbędnym do życia. Głównym zadaniem płuc jest dostarczanie tlenu i usuwania nadmiaru dwutlenku węgla. Aby wypełnić te zadanie, płuca muszą być odpowiednio sprawne. Podczas badania spirometrycznego mierzy się rezerwy oddechowe płuc. Są one największe między 25-30 rokiem życia. Potem płuca zaczynają się powoli starzeń. W wieku 75 lat zdrowy człowiek zachowuje 75% sprawności płuc, jaką miał w młodości. U osób palących papierosy lub pracujących w warunkach stałego zapylenia, płuca starzeją się znacznie szybciej. Przyśpieszona utrata sprawności płuc jest chorobą nazywaną przewlekła obturacyjną chorobą płuc(POChP). Choroba przebiega podstępnie i rozwija się przez wiele lat. Pierwszymi objawami są poranny kaszel, który często przez palaczy papierosów jest lekceważony i traktowany jako nieszkodliwe następstwo palenia. Po około 20 latach chory zaczyna odczuwać duszność podczas wysiłku, która z roku na rok nasila się, doprowadzając do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. W badaniu spirometrycznym obserwujemy systematyczne obniżanie się wskaźnika FEV1 do ponad 40ml rocznie.
© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.