Medycyna estetyczna

Homeopatia

Zakres działalności
lekarz
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
lek. med. Krystyna Szwabowicz
Homeopata
Specjalista pediatrii
Specjalista chorób wewnętrznych  
 
14:00-16:15
Geneza homeopatiiNie chorobę należy leczyć, lecz chorego - Samuel Christian Hahnemann, 1976 r. Wypowiedź ta i data jest szczególna, od niej możemy mówić o powstaniu i rozwoju bardzo ciekawej metody leczniczej, zwanej homeopatią.

Medycyna jest jedna, natomiast różne są metody terapeutyczne. Jedną z metod naturalnych jest homeopatia. Metoda, której założenia były dosłownie rewolucyjne dla ówczesnej medycyny, w swoich założeniach nie zmieniła się od 200lat!

Zdajemy sobie wszyscy sprawę z tego jak bardzo w tym czasie zmieniły się metody allopatyczne. "Ośmiel się być odważny - naśladuj naturę", mówił blisko 200 lat temu do swoich uczniów twórca homeopatii. Co jest tak frapującego i aktualnego w tej metodzie terapeutycznej w dobie nam współczesnej, że przeżywa ona swój renesans na świecie, a także w naszym kraju?

Homeopatię należy traktować jako metodę terapeutyczną, której punktem wyjścia stałą się hipoteza wysunięta w oparciu o wyniki badań klinicznych. Medycyna klasyczna opiera się na wymuszeniu efektu. Działanie leków klasycznych opiera się na niszczeniu(antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze), hamowaniu (leki przeciwzapalne, antyhistaminowe) lub substytucji (hormony, witaminy, czynniki krzepnięcia). Natomiast leczenie homeopatyczne działa w tym samym kierunku, co naturalne reakcji organizmu. Stymulując je, zwiększ a ich skuteczność, dlatego w leczeniu homeopatycznym stosowane są nieskończenie małe dawki. Zbyt duża dawka leku mogłaby znacznie osłabić naturalne reakcje chorego. Leczenie homeopatyczne jest leczeniem reaktywnym, dlatego jak każda metoda terapeutyczna ma swoje ograniczenia. Stąd też w niektórych przypadkach leczenie homeopatyczne stosowane jest jednocześnie z leczeniem klasycznym.

Podstawowym prawem homeopatii jest zasada podobieństwa, która stwierdza równoległość działania toksycznego i terapeutycznego substancji. Prawo to zakłada tym samym, że w leczeniu homeopatycznym konieczna jest znajomość oddziaływania substancji farmakologicznie aktywnych na osoby zdrowe. Opis tego działania nazywamy działaniem patogenetycznym.